...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب
آخرین نظرات

من اینجام، پشت این نقاب!!!

سه شنبه, ۷ مهر ۱۳۹۴، ۰۳:۱۶ ب.ظ

"دوستم فرهاد تا حالا شاید با بیست نوع هویت توی فضای مجازی فعالیت داشته. یه بار خودشو دختر جا میزنه، یه بار استاد دانشگاه، یه بار یه کارمند اداره و... خلاصه اینکه سرگرمیش شده انتخاب چهره های مختلف و سر کار گذاشتن مردم."

" فرض کنید در آینده نوازش های مادرانه، بوسیدن های پدرانه، در آغوش کشیدن های کودکانه مجازی شوند."

واقعا چه اتفاقی افتاده که در شرایط فعلی، بسیاری از اطرافیان ما علاقه ی زیادی به بودن در فضای مجازی با اسامی و هویت های مختلف دارند اما در فضای حقیقی بسیار متزلزل و شکننده هستند؟ جواب این سوال را از چند جهت مورد بررسی قرار می دهیم. تقریبا به پنج دلیل این اتفاقات می افتد:

1.      نیاز جنسی: بسیاری از افراد جامعه در فضای مجازی به دنبال تامین نیازهای جنسی خود هستند. اینگونه افراد در فضای حقیقی نمی توانند نیاز خود را به طور سالم برطرف کنند و یا به قدری تنوع طلب هستند که فضای حقیقی پاسخگوی آنها نیست. به همین دلیل با زدن نقاب های مختلف به چهره ی خود سعی در پوشاندن کاستی های خود دارند تا بتوانند در فضای مجازی نیاز جنسی خود را تامین کنند. این تامین نیاز به دو صورت اجتماعی و غیر اجتماعی رخ می دهد. تامین نیاز جنسی به صورت اجتماعی یعنی پیدا کردن فردی در فضای مجازی که شما را در تامین نیاز جنسیتان کمک می کند. در واقع شریک جنسی شما در فضای مجازی می شود. تامین نیاز جنسی به صورت غیر اجتماعی یعنی تماشای تصاویر، فیلمها و ... که در آنها شما هیچگونه ارتباطی را با هیچ فردی برقرار نمی کنید. یکی از دلایلی که افراد به تامین جنسی در فضای مجازی روی می آورند کنترل اجتماعی در فضای حقیقی است. شما در فضای حقیقی نمی توانید آزادانه به دنبال تامین جنسی خود باشید، چرا که هویت شما آشکار است و مطمئنا بازخوردهای منفی بسیاری دریافت خواهید کرد. اما در فضای مجازی شما بدون احراز هویت می توانید این کار را انجام دهید. این موضوع باعث می شود که ظرفیت نیاز جنسی شما افزایش یافته و شما را به سمت جنون نیاز جنسی ببرد. از عوارض جدی اعتیاد به تامین جنسی در فضای مجازی رفتن به سمت وسواس جنسی است. در وسواس جنسی اولویت اول فرد خود تحریکی جنسی به هر طریق ممکن است.


2      نیاز به برقراری ارتباط: افراد به دلایل مختلفی از برقراری ارتباط در فضای حقیقی بیم دارند. گاهی به دلیل اعتماد به نفس پایین و یا به دلیل نقص ها و عیب های ظاهری قدرت برقراری ارتباط در فضای حقیقی را ندارند یا قدرت برقراری ارتباط آنها ضعیف است. از این رو با زدن نقاب در فضای مجازی هویت خود را تغییر می دهند و دست به برقراری ارتباطاتی می زنند که در فضای حقیقی از آنها ناکام بوده اند. برخی افراد نیز به دلیل اینکه از لحاظ تامین محبت در دوران کودکی دچار مشکل بوده اند، اکنون نیز در فضای حقیقی قادر به برقراری ارتباط صمیمانه با اطرافیان خود نیستند. به همین دلیل به دنبال تجربه ی این ارتباط در فضای مجازی می باشند. مشکل اصلی اینست که در فضای مجازی حواس پنجگانه ی مورد نیاز برای برقراری ارتباط تقلیل یافته اند و همین نبود کمال در ارتباطات مجازی باعث می شود که فرد در تامین نیاز به برقراری ارتباط کماکان ناکام بماند. ما در فضای حقیقی برای برقراری ارتباط کامل همه ی حواس خود را درگیر می کنیم. حواس پنجگانه به ما کمک می کنند تا بتوانیم ارتباط خوبی برقرار کنیم. به عنوان مثال حس شنیدن صدای طرف مقابل اگر در یک ارتباط غائب باشد ما در تعیین طنین و لحن گفتار فرد دچار مشکل می شویم. غایب بودن هر کدام از حواس پنجگانه در یک ارتباط باعث فرافکنی ما بر اساس ظن و گمان خودمان نسبت به آن حس می شود. مثلا اگر حس دیدن طرف مقابل در یک ارتباط غائب باشد، ما گمانه زنی می کنیم که فرد مقابل ما چه خصوصیات ظاهری دارد. درست است که ارتباطات فضای مجازی سریع و سهولت بالایی دارند اما نقصان آنها در برقراری یک ارتباط کامل را نباید از یاد برد.


3.    نیاز به تعلق خاطر: فرض کنید در آینده نوازش های مادرانه، بوسیدن های پدرانه، در آغوش کشیدن های کودکانه مجازی شوند. مطمئنا هر چه به این سمت پیش برویم انسان ها تنها و تنهاتر خواهند شد. انسان ها نیاز دارند دوست داشته شوند و دوست بدارند. جامعه ای قدرتمند است که قدرت ارتباطی بالایی در فضای حقیقی داشته باشد. افزایش میزان این قدرت اجتماعی به تامین حس مجاورت فیزیکی نیاز دارد تا افراد بتواند احساسات و هیجانات خود را به صورت حضوری به همدیگر انتقال دهند. ما برای تشریک اعتقادات به ارتباط حقیقی نیاز داریم. در این بین نقاب های مختلف در فضای مجازی باعث شده است که افراد حس تعلق خاطر خود را بیش از پیش مجازی کنند و در فضای مجازی با زدن نقاب های دروغین به دنبال یافتن شریک اعتقادی و احساسی خود باشند.


4.      نیاز به حالت هشیاری دگرگون: افراد به طور طبیعی تمایل دارند واقعیت های بیرونی را به صورتی دیگر ببینند. از این رو به موارد مختلفی همچون مواد مخدر، هیپنوتیزم، داروهای روانگردان و... رو می آورند. می دانیم که خواب و رویا نوعی از هشیاری تغییر یافته ی واقیعیات بیرونی ما هستند که به صورت دگرگون متجلی می شوند. همین حس باعث می شود که انسان ها نسبت به عالم ماورا و اجنه کنجکاو می شوند. چرا که به دنبال این موضوع اند تا ببینند واقعیتی که ما در آن حضور داریم توسط دیگر موجودات ماورایی چگونه دیده می شود. فضای مجازی در حال حاضر به عنوان یک مکمل برای ایجاد حالت هشیاری دگرگون مورد استفاده است. در این فضا شما با زدن نقاب های مختلف می توانید هویت خود را بپوشانید و با هویت جعلی خود به فضاهایی دسترسی پیدا کنید که در فضای واقعی امکان آن برای شما وجود ندارد. در این فضا با دامن زدن به حس تخیل، شما می توانید تجربه های جدیدی از زمان و مکان داشته باشید.


5.      برتری جویی: بسیاری از افراد به دلیل نداشتن توانایی در کسب مهارت و برتری در فضای حقیقی به دنبال این نیاز در فضای مجازی می گردند. البته در این فضا این امکان وجود دارد که افراد با نقاب های مختلف وارد شده و به دنبال کسب برتری های مجازی هستند.

لازم به ذکر است که تکنولوژی های نوین در ادامه ی زندگی ما هستند و به هیچ عنوان نباید بر زندگی ما سیطره پیدا کنند. یعنی اگر در فضای حقیق ما ارتباطات سالمی را داریم، فضای مجازی باید تسهیل کننده ی این ارتباطات باشند. نه اینکه به طور کامل اختیار ارتباطات فضای حقیقی در حصر فضای مجازی باشد.   

تمام

نواب همتیان

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۰۷/۰۷
نواب همتیان

نظرات  (۱)

عالی بود استاد ...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">