...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب
آخرین نظرات

حکایت ترس و ترسیدن از رقیب و دشمن سر دراز دارد. آنقدر می تواند در اندیشه و رفتار ما ریشه بدواند که همگی دچار فلج شویم. چرخه ی ترس و هول را برخی سیاستمداران در کارزار انتخابات در دامن مردم می اندازند تا از آن بهره برداری سیاسی کنند. 

اخیرا در صحبت های برخی از نامزدهای انتخاباتی (البته نه به صورت مشخص و عینی، بلکه در لفافه و توسط رسانه های حامی آنها) گوشزد کردن تهدیدات دشمنان این مرز و بوم برای مردم دیده می شود. که اگر با آمریکا و متحدانش از سر عقلانیت برخورد نشود چنین و چنان خواهد شد. البته ناگفته نماند که این خط توسط رسانه های بیگانه نیز برای روی کار آوردن گزینه ی بد خود بین بد و بدتر مدام پیگیری می شود. آنها با اتخاذ استراتژی تعامل گرایی، آن را برای آینده ی ایران بهتر می دانند و بلافاصله آن را با موارد تهدید آمیز ممزوج می کنند. اندیشکده های آمریکایی (هودسون، رند، شورای آتلانتیک و برخی دیگر) و رسانه های مخالف نظام جمهوری اسلامی (بی بی سی، رویترز، فاکس نیوز، رادیوفردا، صدای آمریکا و...) در یک تحلیل مشترک، به طور مداوم سایه ی تهدید آمریکا را به مردم ایران گوشزد می کنند و درصدد هستند که از این تحلیل مشترک یک خروجی مشخص بگیرند و آن روی کار آمدن یک نامزد میانه رو (به اصطلاح خودشان) در انتخابات است. این اندیشکده ها و خبرگزاری ها با پیش کشیدن رفتارهای خصمانه ی ترامپ، به دنبال آن هستند تا فردی را در انتخابات ایران پیروز کنند که سیاست های میانه رو و اعتدالی تری داشته باشد. البته این سیاست از روی مصالحه با ایران و دلسوزی برای مردم ما نیست. بلکه به دنبال کم کردن دردسرهای آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در منطقه هستند. این شبح تهدید را با چهار کلید واژه ی اصلی پیگیری می کنند. حمله ی موشکی آمریکا به سوریه، برجام، تحریم، تنش های آمریکا و کره. که در آینده احتمال اضافه شدن کلیدواژه های دیگری مانند حمله به افغانستان و ... نیز وجود دارد.

واما حمله ی موشکی آمریکا به سوریه

سیاست اصلی آمریکا در منطقه ی غرب آسیا حفظ تنش های موجود است. چرا که این تنش ها فرصت تفکر را به سردمداران مسلمان منطقه نمی دهد و از طرف دیگر حاشیه امن مناسبی برای آمریکا، اسراییل، عربستان سعودی و... ایجاد می کند. از این رو درصدد به هم زدن این امنیت به هر طریقی هستند. در سوریه نیز به همین شکل. فضای کشور سوریه به سمت خروج داعش از کشور و ایجاد ثبات و امنیت پیش می رفت که آمریکا با بهانه ی اینکه بشار اسد بمب های اتمی دارد به این کشور حمله می کند و آن را بمباران می کند. در این بین داعش هم نفسی می کشد، جراتی پیدا می کند و حین تبادل نیروهای خود با ساکنین فوعه و کفریا مسافران چندین اتوبوس را به خاک و خون می کشد. نکته ی مهم اینجاست که رسانه های معاند جمهوری اسلامی از این موضوع در حال بهره برداری انتخاباتی هستند و شبانه روز به طور نامحسوس این خط را دنبال می کنند که وضعیتی مشابه وضعیت سوریه در انتظار ایران است اگر فردی میانه رو و معتدل روی کار نیاید. خروجی این تحلیل خبری خود را عمدتا به نامزدهای انقلابی و اصولگرای موجود در صحنه ی انتخابات متصل میکنند. اسامی مثل آقای رییسی، آقای قالیباف، آقای احمدی نژاد و افراد مشابه دیگر که درصحنه ی انتخابات حضور دارند را به طور یکطرفه تندرو و بنیادگرا می خوانند و روی کار آمدن آنها را تهدیدی برای ایران در نظر می گیرند و در نهایت وضعیت آینده ی ایران را مشابه وضعیت فعلی سوریه در نظر می گیرند.

و اما برجام

سرخط بعدی رسانه ها و اندیشکده های معاند با کشور، موضوع برجام است. بارها و بارها در سرخط های تحلیل خود این موضوع را به مردم ایران گوشزد می کنند که در سایه ی دو رییس جمهور میانه رو (باراک اوباما، حسن روحانی) کشور ایران توانسته است به یک توافق با جامعه ی بین المللی دست یابد. اما اکنون که ترامپ بر سر کار آمده است مراقب باشید که فردی تندرو بر سر کار نیاید. والا ثمره ی برجام از بین خواهد رفت. چند نکته در این مورد حائز اهمیت است. 1. برجام تا کنون دستاورد مشخصی برای کشور ما نداشته است. پس بودن یا نبودن برجام مساله و موضوع خاصی نیست که آمریکا بخواهد ما را به پاره کردن یا نکردن آن تهدید کند و بخواهد از این طریق فضای انتخاباتی ایران را به سمتی سوق دهد. 2. نقض عهد ها در موضوع برجام از سمت آمریکا بوده است نه ایران. پس حاکم کردن فضای تهدید چیز جدیدی برای کشور ما نیست 3. مساله ی برجام و موضوعات پیرامون آن برای طیف اصلاح طلب و اعتدالیون داخلی نیز دستاویز کسب رای شده است. و حتی به طور نامحسوس در سخنرانی های انتخاباتی این موضوع به میان  می آید که نبود برجام یعنی حاکم شدن شبح تهدید روی ایران

واما تحریم

صحبت از تحریم صحبت از امروز و فردای ایران نیست. صحبت از حدود 40 سال فشار غیر عادلانه بر ملت ماست تا مگر بتوانند مسیر کشور را منحرف کنند. اما اینکه در روزهای اخیر مساله ی تحریم به یکباره به سرخط خبرهای رسانه های معاند تبدیل می شود جای تامل دارد. رسانه های معاند باز هم با اتخاذ سیاست انتخاب بین بد و بدتر سراغ بدها رفته اند (که در نظر آنها طیف اصلاح طلب و اعتدالیون می باشند) و روی شبح تحریم تمرکز کرده اند. تحلیل آنها در این مورد نیز مشابه موارد قبل است که اگر طیف تندرو و بنیاد گرا (انقلابیون و اصولگرایان) روی کار بیایند تحریم ها از جانب کشورهای اروپایی و آمریکایی گسترش خواهد یافت. مردم ما مسئولین ما هم می دانند که تحریم موضوع جدیدی نیست که بخواهند از آن بترسند.

واما کره ی شمالی

تحلیل اصلی در مورد کره ی شمالی عمدتا به این صورت انجام می شود که ابتدا وضعیت مشابهی بین سیستم حکومتی ایران و کره ی شمالی ترسیم می کنند و سپس به نتیجه گیری می پردازند. نکته ی اول اینست که سیاست های حاکمیتی ایران و کره ی شمالی بسیار متفاوت است که با قدری تامل و مطالعه به این موضوع می توان پی برد. اما دور بودن فضای فکری عامه ی مردم ایران فرصت مناسبی برای این رسانه ها به وجود آورده است تا بتوانند کره ی شمالی را آنطور که می خواهند در اذهان تداعی کنند نه آنطور که هست (البته در اینجا قصد دفاع از کشور کره ی شمالی را نداریم که در فرصت مقتضی به بررسی تمامی ایرادات اساسی این کشور به لحاظ تفکری خواهیم پرداخت). نکته ی بعدی اینکه این تنش ها در کره ی شمالی از سوی آمریکا کاملا پیش دستانه است و آمریکا، این کشور را یک تهدید جدی برای منافع خودش می داند. پس تنش های موجود ربطی به تنش های فیمابین ایران و آمریکا ندارد. و در نسبت با ایران سیاست های منازعه ی آمریکا کاملا متفاوت است. با این وجود اصل قضیه در حال حاضر بهره برداری های سیاسی از این موضوع و چالش به نفع آمریکاست. پس بر طبل جنگ می زنند تا افکار عمومی را از این موضوع ترسناک بترسانند و بهره برداری سیاسی خود را بکنند.

نکته ی مهم اینست که برخی از سیاست مداران داخلی هم خواسته یا ناخواسته در گردونه ی این تهدیدات افتاده اند تا بتوانند از آن به نفع خود بهره برداری سیاسی کنند. اما نکته ی قابل توجه اینست که مردم کشور تنها در سایه ی امنیت فیزیکی و روانی است که می توانند تصمیم مناسب و درست بگیرند. حال با زحمات زیادی که کشیده می شود و این امنیت در کشور فراهم است، دور از کرامت انسانی و اخلاق است که بخواهیم ثمره ی رشادت های جوانان غیور این ملت را به پای سیاست بازی های کذب و غلط بگذاریم و از آن بهره برداری سیاسی کنیم. از همه ی سیاست مداران و مردم عزیز بخواهیم که در روزهای آتی با کمال آرامش و به دور از لجن پراکنی های دشمنان این مرز و بوم به تصمیم گیری بپردازند تا آینده ای روشن تر از اکنون برا یان کشور عزیز رقم بخورد. 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">