...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب
آخرین نظرات

موضع گیری های رسانه ی ملی در بسیاری از موارد منفعلانه بوده است. بارها دیده شده است که رسانه ملی بعد از مطرح شدن یک موضوع سعی کرده است به آن بپردازد. اما به دلیل این که آن موضوع در اذهان مردم جای خود را باز کرده است دیگر رسانه ی ملی قادر به تغییر جهت آن نبوده است. از جمله ی این اتفاقات می توان به شرایط انتخابات اخیر اشاره کرد. در شرایط فعلی رسانه ی ملی تلاش های بسیاری کرده است و بسیاری از آنها نیز قابل ستایش است. رسانه ی ملی در شرایط مختلف کشور و مخصوصا شرایطی که خیلی حساس هستند باید بکوشد تا جایی که می تواند از شکل گیری اخبار در فضای بی جهت و فاقد رویکرد خاص جلوگیری کند و زودتر از آن که اخبار و رخدادها در فضای مجازی به شکل های مختلف مطرح شود شکل واحدی به آن ها بدهد. در حادثه ی پلاسکو کارنامه ی رسانه ی ملی در پوشش اخبار موفق بود اما در نقد نظرات و کنترل فضای مجازی نسبت به تهمت ها و غیبت ها بسیار ضعیف بود. منظور این نیست که دروغ ها را بپوشاند، بلکه منظور اینست که حقیقت را آنطور که هست قبل از آن که توسط مغرضان دچار انحراف شود نشان دهد. در بحبوحه ی حادثه پلاسکو بارها مشاهده شد که خبری در فضای مجازی منتشر می شد به حد تهمت و غیبت می رسید, فرد مورد نظر ترور شخصیت می شد, سپس رسانه ی ملی به طور منفعلانه در مقام دفاع بر می آمد.

رسانه ی ملی اگر قصد جلب اعتماد مردم را دارد باید ابتدا رویکردهای انتقادی خود را بیشتر از پیش تقویت کند تا بدون تعارف بتواند معیارهای مناسب را در جامعه جاری کند. رسانه ها اگر از معیار های مشخص فاصله بگیرند  به راحتی در دام عوام زدگی (پوپولیسم) فرو خواهند رفت. رسانه های عوام زده قادر به ارتقای سطح فکری جامعه نخواهند بود. چرا که آن چه عوام می پسند, چراغ راه رسانه ی ملی خواهد شد و این نگاه حداقلی اصلا نمی تواند معیار مشخصی برای خود تنظیم کند. اما رسانه های معیار مند, همیشه چشم انداز مشخصی دارند و به سمت آن حرکت می کنند. این نگاه می تواند سطح آگاهی عوام را تاحد زیادی افزایش داده و رویکرد انتقادی را در بطن گفتمان جامعه جاری کند.

بارها شنیدیده ایم که گفته شده است رسانه ها باید بی طرف باشد, این غلط است. البته غلط بودن آن به این معناست که رسانه ها باید حتما طرف خاصی را بگیرند ولی این طرف خاص نه حزب است و نه گروه خاصی. در کل منطق این است که رسانه ی ملی باید از حالت خنثی خارج شود و به دور از طرفداری های حزبی و شخصی، معیارهای مشخصی را برای خود تنظیم کرده و همه ی بازیگران موجود در عرصه ی گفتمان جامعه را با آن معیارها بسنجند. اگر تطبیق داشت ببینند و اگر تطبیق نداشت نبینند. با این اوصاف به هیچ عنوان نمی توان قبول کرد که رسانه ها باید بی طرف باشند. رسانه ی بی طرف مانند دلقکی می ماند که سعی می کند هر نوع ادا و اطواری را درآورد تا مخاطب بخندد. حال اگر این خنده ی مخاطب با پایین آمدن شأن اش هم باشد انجام می دهد. رسانه ی دلقکی یعنی رسانه ی بی معیار.

اما باید توجه داشت که در شرایط حساس فعلی بسیاری از منتقدان نظام سعی در تخریب چهره ی رسانه ی ملی دارند. تا از این طریق بتوانند اعتماد مردم را سلب کنند. لازم به ذکر است که رسانه ی ملی با وجود همه ی نقایصی که دارد مورد حمایت ماست، و نباید اجازه دهیم افرادی از بیرون مرزهای کشور سعی در ایجاد تنش های داخلی داشته باشند. اگرچه که خودمان نیز انتقادات جدی به وضعیت فعلی رسانه ی ملی داریم.

ختم کلام این که چشمان رسانه ی ملی باید کاملا باز و تیز بین باشد, تا به این که از افکار جامعه عقب افتاده است,محکوم نشود.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">