...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب

اینجا نواب با قلمش گرد روزگار را از شیشه ی دلش پاک می کند

...به قلم نواب
آخرین نظرات

رقابت های انتخاباتی برخی افراد و نامزدها حکایت بازی های کودکانه ی کودکان است. اگر یادمان باشد گاهی اوقات اگر جمعی از کودکان ما را به بازی خود راه نمی دادند از حسادت سعی می کردیم بازی آن ها را نیز خراب کنیم تا آن ها هم نتوانند بازی کنند. در شرایط فعلی هم, رییس جمهور فعلی آقای حسن روحانی تاکتیک هایی را از این دست اتخاذ کرده است و سعی دارد با خود زنی های عوامانه زمین بازی را برای دیگران تخریب کند. به دور از انصاف است که تنها با شنیدن برخی از شایعات مبنی بر رأی نیاوردن آقای روحانی, وی بخواهد تاکتیک های خود را تغییر دهد و دست به اقداماتی کاملا عوامانه بزند. این موضوع باعث شده است که آقای روحانی در صحبت های اخیرش با اتخاذ 3 رویکرد سعی در جذب آرای قشر خاکستری جامعه کند. اولین رویکرد, هراس سازی ناشیانه ی اوست. به برخی از جملات عوامانه ی او طی نطق های سیاسی اخیر وی توجه کنید:

 "می خواهند در خیابان ها دیوار بکشند"; "می خواهند زنان را خانه نشین و در خانه حبس کنند" ;"نمی خواهیم به عقب باز گردیم"

در این تاکتیک مشخص است که آقای روحانی روی جلب آرای اقشار خاکستری حساب باز کرده است. از این رو با کنار گذاشتن معیارهای اساسی و کنار گذاشتن طرح و برنامه های مشخص و مدون به سراغ خودزنی های عوامانه رفته است تا شاید بتواند از این طریق نسبت به رقبای خود هراس ایجاد کرده و سیل جمعیت را به سمت خود بکشاند. و الا همه ی مردم می دانند که دم از دیوارکشی در خیابان ها زدن یادآور تخریب هایی است که در گذشته برای دیگر رییس جمهور ها نیز مطرح بوده و چیز جدیدی نیست. اما نه دیواری کشیده شد و نه خیابانی تفکیک شد. اما تیم آقای روحانی خوب می دانند که این گونه عبارات و کلمات تاکتیک مناسبی است تا از طریق آن بتوانند هراس خاصی پیرامون افراد و رقبای خود ایجاد کنند و از گرایش مردم و عوام به سمت  رقبای خود جلوگیری کنند.

رویکرد دوم : تاکید روی تهدیدات داخلی است. اخیرا در صحبت ها و نطق های سیاسی اخیر آقای روحانی و جهانگیری نوعی  تقرب جستن به اقوام ایرانی دیده می شود. این کار برای به میدان کشیدن اقوام ایرانی به نفع آقای روحانی و باز هم اتخاذ نوعی عوام زدگی است. آن ها که خوب می دانند برخی از اقوام ایرانی در داخل کشور دارای تنش هستند و مدام سعی میکنند بر طبل جدایی طلبی بزنند، این آب گل آلود را غنیمت دانسته و با مظلوم نمایی های خاصی سعی در جلب نظرات و توجه به این اقوام دارند. تنش های داخلی برخی از اقوام ایرانی معترض به جمهوری اسلامی کامل کننده پازل سایه ی جنگ آقای روحانی است. و از این طریق امواجی را به سمت افکار عمومی می فرستند که رأی نیاوردن دولتش برای بار دوم یعنی حاکم کردن این تنش های داخلی به طور وسیع تر.

رویکرد سوم: تکیه بر تنش های خارجی و کلید زدن واژه ی سایه ی جنگ است. آقای روحانی با مطرح کردن واژه ی سایه ی جنگ بارها مخاطبان خود را نسبت به این موضوع بیم داده است که نبود او در چهار سال آینده یعنی به داخل کشیده شدن تنش های سوریه, عراق, یمن و... از این رو  رخدادهایی مانند تنش های کره و آمریکا, عراق و داعش, سوریه, داعش و النصره را دستاویز خود کرده است تا بتوانند مخاطب را  قانع به این موضوع کنند که ایران در چند قدمی جنگ قرار دارد و نبود او یعنی رخت بستن فضای دیپلماسی  فعال از کشور و به دنبال آن محو شدن امنیت از کشور.

اتخاذ این 3 رویکرد توسط آقای روحانی در واقع ایجاد نوعی بازی با خود و رقباست. او با اتخاذ این 3 رویکرد عوامانه سعی در مظلوم نمایی های خاصی دارد که در نگاه عوام  قانع کننده و زیبا کننده جلوه می کند. او با دست گذاشتن بر روی هراس و ترس مردم از رفتار های تندرومنشانه (به زعم خودشان) سعی دارد حاشیه ی امن  سیاسی خاصی برای خود ایجاد کند و از این طریق فضای  اقناعی خود را به افکار عمومی مسلط کند. با این وجود نتیجه ای که می توان گرفت این است که اتخاذ این 3 رویکرد، انتخابی ناشیانه است و به مرور می تواند  نقاط قوت دولت آقای روحانی را نیز به نقاط ضعف او بدل کند. چرا که اصرار بیش از حد بر مواضع عوامانه یعنی نبود طرح و برنامه ی مدون برای اداره ی کشور. این خود دلیلی است برای پاک شدن نقاط قوت دولت آقای روحانی از اذهان مردم. پس توصیه ی منصفانه ای که می توان کرد این است که تیم آقای روحانی از دست و پا زدن های بی مورد فاصله بگیرند و دوباره به سمت فضای منطقی از جهت رقابت برگردند.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">